Jurnalul.ro Sport Liga Campionilor - Mutu mai are de asteptat

Liga Campionilor - Mutu mai are de asteptat

de Delia Gomoescu    |    16 Sep 2005   •   00:00

Debutul lui Adrian Mutu in "bianconero", in prima intrecere europeana, s-a amanat. Antrenorul Fabio Capello a hotarat sa-l lase pe banca pe atacantul roman in meciul castigat de Juventus cu 2-1, in deplasare la Bruges.

RISIPITORI. Tehnicianul italian a dat credit inca o data celor doi titulari de drept, Ibrahimovici si Trezeguet, pastrandu-i rezerve pe Del Piero, Mutu si Zalayeta. Si nu a gresit, chiar daca torinezii au ratat exasperant de mult. "Nu am mai vazut pana acum o echipa care sa aiba atatea ocazii de gol intr-un meci de Liga Campionilor cum am avut noi la Bruges. Este incredibil ca ne-am regasit in situatia de a suferi pe final, din cauza ca nu le-am concretizat", a spus Capello. Belgienii au rezistat pana in minutul 66, cand Nedved a deschis scorul. La scurt timp, Trezeguet a marit avantajul piemontezilor, marcand golul cu numarul 100 in tricoul campioanei Italiei. Cu cinci minute inainte de final, Yulu Matondo l-a surprins pe Abbiati iesit din poarta si a redus diferenta. Astfel, ultimele minute au fost destul de tensionate, mai ales ca Juventus a ramas in zece dupa eliminarea lui Vieira.

FARA BOMBE. Debutantele Udinese si Villarreal si-au inceput cu dreptul parcursul in Liga. Italienii i-au spulberat cu 3-0 pe grecii de la Panathinaikos, iar spaniolii au izbutit un 0-0 pe "El Madrigal" cu Manchester United, ramasa in inferioritate dupa eliminarea lui Rooney (’64). Arsenal, Barcelona si Bayern München sunt in grafic, in timp ce Ajax, cu Lobont doar rezerva, a remizat la Praga, 1-1 cu Sparta.