Jurnalul.ro Sport Liga Campionilor - Semifinală engleză

Liga Campionilor - Semifinală engleză

09 Apr 2008   •   00:00

Liverpool şi Chelsea s-au calificat aseară în semifinale, urmînd să se întîlnească în această fază a competiţiei pentru a treia oară în ultimii patru ani! Liverpool a întrecut cu 4-2 pe Arsenal, după ce în tur scorul fusese 1-1, iar Chelsea, învinsă la Istanbul, în primul joc cu 2-1, a dispus de Fenerbahce cu 2-0.

Pe “Anfield Road”, Liverpool şi Arsenal au oferit un spectacol fabulos, cu goluri multe şi răsturnări de scor, în care calificarea a surîs pe rînd ambelor echipe. Oaspeţii au înscris primii, prin Diaby (’13), dar la pauză a fost 1-1, după reuşita lui Hyypia (’30). Torres (’69) a adus-o pentru prima oară în avantaj pe Liverpool, însă golul lui Adebayor (’84) a restabilit egalitatea, Arsenal fiind în acel moment în semifinale. Un minut mai tîrziu, lovitură de teatru: Gerrard înscrie pentru Liverpool din penalty, iar situaţia se schimbă cu 180 de grade. În prelungiri, Babel pune cireaşa pe tort, urcînd scorul la 4-2!

În celălalt meci, Cheslea a cîştigat clar întîlnirea cu Fenerbahce, prin golurile lui Ballack şi Lampard.