Jurnalul.ro Sport Medalie de aur pentru România la Campionatul European de înot pentru juniori de la Vilnius

de Redacția Jurnalul    |    05 Iul 2024   •   09:30

Agenția Națională pentru Sport anunță că un sportiv român a obținut medalie de aur la Campionatul European de înot pentru juniori de la Vilnius, Lituania.Medalia a fost câștigată de Robert Badea, în proba de 200 metri mixt. Câștigătorul a depășit recordul național.

Potrivit Agenției Naționale pentru Sport „al doilea titlu continental la juniori, după cel cucerit de Vlad Mihalache la 200 m fluture, este adus de Robert Badea, care a cucerit aurul în proba de 200 m mixt, cu timpul de 2:00.05 min., nou record național la 17, 18 și 19+ ani”.

Este cea de-a treia medalie pentru delegația României în competiția din Lituania.

Joi seara, sportivii români au mai concurat în trei finale și alte patru semifinale, obținând un loc 4, două locuri 5, un loc 8 și patru calificări în finalele de vineri. Alecsia-Maria Tenciu a stabilit un record național la 15 ani, 2:31.34 min., și va fi rezervă în finala de la 200 metri bras feminin.