Jurnalul.ro Sport Mutu-Show la Budapesta

Mutu-Show la Budapesta

21 Oct 2009   •   00:00

Starul echipei naţionale a renăscut. Adrian Mutu a marcat aseară două goluri şi a contribuit decisiv la celelalte două reuşite ale Fiorentinei, care s-a impus cu 4-3 la Budapesta.

"Briliantul" şi-a început recitalul în minutul 6, când a egalat pentru echipa lui Prandelli cu un şut plasat de la 10 metri. Patru minute mai târziu, internaţionalul român a pasat inteligent în careu pentru Gilardino, care a dus echipa italiană în avantaj. În minutul 20, Mutu a reuşit "dubla" printr-o execuţie aproape perfectă de la 17-18 metri.

Repriza perfectă a lui Adrian Mutu a fost completată în minutul 37, când şutul său a fost respins de portarul maghiarilor, Vukasin Poleksici, însă Santana a fost pe fază şi a făcut 4-2 pentru Fiorentina.

Grupa E

Debrecen - Fiorentina 3-4 (Czvitkovicz '1; Rudolf '27, Coulibaly '89 / Mutu '6, '19; Gilardino '9; Santana '36)

Liverpool - Olympique Lyon 1-2 (Benayoun '40 / Gonalons '73, Delgado '90)

Grupa F

FC Barcelona - Rubin Kazan 1-2 (Ibrahimovic '48 / Ryazantsev '1, Karadeniz '74)Inter Milano - Dinamo Kiev 2-2 (Stankovic '35, Samuel '48 / Mikhalik '4, Lucio (aut.) '40)

Grupa G

Rangers - Unirea Urziceni 1-4 (Ricardo (aut.) '2; / Bilasco '32, Fernandes '50, McCuloch '60 (aut.), Brandan '66)
Stuttgart - FC Sevilla 1-3 (Elson '74 /Squillaci '23, '72, Jesus Navas '55)