Jurnalul.ro Sport Mutu şi Chivu, menajaţi

Mutu şi Chivu, menajaţi

de Mihai Igirosanu    |    10 Oct 2007   •   00:00

Primul antrenament susţinut la Constanţa de reprezentativa noastră, programat luni seară, a fost unul de acomodare. Selecţionerul a preferat să-l menajeze pe Adrian Mutu, obosit după meciurile Fiorentinei din Cupa UEFA şi Il Calcio.

ROMĂNIA - OLANDA -Â Piţurcă a inceput cu antrenamente lejere

Şedinţa de pregătire a inceput la ora 18:30 şi nu a durat decăt aproximativ o oră şi un sfert. Victor Piţurcă a comandat căteva alergări, mişcări de stretching şi şuturi la poartă, fără a-şi forţa elevii.

VEDETE. După aproximativ o oră şi zece minute, căpitanul echipei naţionale, Cristian Chivu, a părăsit antrenamentul, s-a urcat intr-o maşină a FRF şi s-a intors la Hotelul Rex din Mamaia, acolo unde a fost supus unui program de recuperare şi masaj sub supravegherea masorilor. La antrenamentul de luni seară au participat toţi jucătorii convocaţi, inclusiv ultimii sosiţi, "italienii" Adrian Mutu şi Paul Condrea, care au fost aduşi de la Bucureşti de directorul general al FRF, Ionuţ Lupescu. Mutu a ieşit pe teren o dată cu restul coechipierilor, insă nu a efectuat turele de alergare din debutul şedinţei de pregătire.

Â

El a inceput antrenamentul cu căteva şuturi la poartă, iar apoi a discutat timp de aproximativ 20 de minute cu preparatorul fizic, sub comanda căruia a efectuat uşoare mişcări de stretching. Atacantul Fiorentinei a părăsit antrenamentul după circa 30 de minute şi a mers direct la refacere. La incălzire a participat şi directorul general al FRF, Ionuţ Lupescu. Ultimii jucători rămaşi pe teren au fost portarul Marius Popa şi atacanţii Ciprian Marica şi Daniel Niculae, ultimii doi şutănd la poartă sub indrumarea selecţionerului Piţurcă. După antrenament, jucătorii au fost asaltaţi de căteva zeci de suporteri, amatori de autografe.