Jurnalul.ro Sport Naţionala feminină de handbal a României a câştigat Cupa Mondială de la Aarhus

Naţionala feminină de handbal a României a câştigat Cupa Mondială de la Aarhus

27 Sep 2009   •   00:00

Naţionala de handbal feminin a României a câştigat, duminică, finala Cupei Mondiale de la Aarhus, după ce a învins reprezentativa similară a Norvegiei, scor 28-27 (19-13).

Finala mică a Cupei Mondiale se va juca tot duminică, de la ora 18.30, între echipele Danemarcei şi Germaniei.

Rezultatele echipei României la Cupa Mondială au fost următoarele: 28-22 cu Danemarca, 25-35 cu Rusia, 41-24 cu Suedia, toate în grupa A, 30-24 cu Germania în semifinale şi 28-27 cu campioana europeană şi olimpică Norvegia, în finală.

Tricolorele au jucat pentru a doua oară finala Cupei Mondiale, după cea din 2006, când Rusia a învins, cu 29-28, intrând în posesia trofeului în premieră.

Susţinute frenetic de o galerie formată ad-hoc în Danemarca, tricolorele au dominat finala încă din start. Nordicele au condus în primul minut cu 2-0, dar apoi au alergat continuu după egalare. În minutul 22, Cristina Neagu a marcat pentru 12-9, diferenţa crescând apoi prin golurile lui Maier şi Elisei-Ardean (16-11, min. 26). Apărarea mobilă şi arţăgoasă a fost principala armă a României, Norvegia nereuşind să depăşească blocajele, din care s-au recuperat mingi pentru atacuri rapide.

După ce a luat un avantaj liniştitor în prima repriză, echipa antrenată de Radu Voina nu a mai putut fi oprită (21-14, min. 35). Norvegia a ripostat la mijlocul reprizei, revenind la doar două goluri (23-21) şi 25-27 (min. 57), după care ultimul minut a fost dramatic. Neagu a ratat atacul la scorul 28-27, iar vedeta Norvegiei, Rigelhuth a pierdut mingea în faţa eroinei partidei, portarul Florentina Stanciu, care a apărat excelent. Scor final: 28.27, iar tricolorele câştigă Cupa Mondială, dar şi marele premiu de 25.000 de euro.

Marcatoarele echipei României au fost Neagu 7 goluri, Maier 5, Elisei-Ardean 4, Stanca 4, Amariei 3, Manea 2, Vădineanu 2, Puşcaşu 1.

Din tabăra nordicelor s-au remarcat Stange şi Loke, cu câte 4 reuşite.

România va fi recompensată cu 25.000 de euro, Norvegia cu 15.000 de euro, medaliata cu bronz, cu 10.000 de euro, iar echipa de pe locul patru, cu 5.000 de euro.