Jurnalul.ro Sport Nuţa Olaru, locul 3 la maratonul de la Tokyo

Nuţa Olaru, locul 3 la maratonul de la Tokyo

28 Feb 2010   •   00:00

Atleta română Nuţa Olaru s-a clasat, duminică, pe locul trei la maratonul de la Tokyo, informează site-ul iaaf.org. Olaru a terminat concursul în două ore, 36 de minute şi 42 de secunde, la două minute şi trei secunde în spatele învingătoarei, rusoaica Alevtina Biktimirova. Poziţia a doua a fost ocupată de sportiva etiopiană Robe Guta, cu timpul 2:36:29. La masculin, podiumul a fost ocupat în totalitate de reprezentanţi ai gazdelor. S-a impus Masakazu Fujiwara (2:12:19), urmat de Arata Fujiwara (2:12:34) şi de Atsushi Sato (2:12:35). Potrivit site-ului oficial al IAAF, maratonul s-a desfăşurat în condiţii foarte dificile pentru sportivi, care au avut parte pe traseu de vânt, ploaie şi lapoviţă.