Jurnalul.ro Sport Plimbare spre Germania

Plimbare spre Germania

09 Iun 2005   •   00:00

Olanda si Cehia isi fac de cap in grupa 1. "Portocalele" au spulberat Finlanda, 4-0, chiar la Helsinki, iar selectionata lui Karel Bruckner a invins la scor Macedonia, 6-1.

• de DELIA GOMOESCU

• UCIGASUL. Pentru macedoneni, Jan Koller (dreapta) ar trebui sa-si schimbe numele in Jan Killer
    Cehia si Macedonia au deschis miercuri seria meciurilor din grupa 1. Dupa numai 16 minute de joc a venit si surpriza: gol Pandev. Multi incepusera deja sa calculeze. Baietii lui Bruckner ne-au lasat insa sa socotim doar pana spre sfarsitul primei reprize, cand Koller a pus capat glumei. In 11 minute, uriasul atacant a marcat de 4 ori. Penalty-ul transformat de Rosicky si golul lui Milan Baros de pe final au rotunjit victoria Cehiei.

IN GRAFIC. In aceasta situatie, olandezii erau obligati sa castige si ei la Helsinki pentru a-si pastra fotoliul de lideri. Pentru "portocalii" lucrurile n-au inceput tocmai bine. Van Basten l-a pierdut in prima parte a jocului pe Theo Lucius, care a suferit o fractura. A venit insa golul lui van Nistelrooy din minutul 35 si totul parea sa intre in normal. Recitalul "lalelelor" a inceput insa o data cu intrarea lui van Persie. Jucatorul care a debutat in nationala Olandei in meciul din week-end cu Romania a pasat decisiv la golurile lui Kuyt si Cocu, apoi a inchis el insusi tabela.

PROBLEME. Grecia si Spania si-au complicat drumul spre Germania. Campioana Europei a fost invinsa acasa, 0-1, de Ucraina. Astfel, elenii au cazut pe locul 3, fiind devansati de Turcia. In grupa a 7-a, Spania a luat doar un punct in meciul cu Bosnia, egaland in ultimele secunde de joc.

ARGENTINA SI-A BATUT JOC DE CAMPIOANA MONDIALA
    Argentina a castigat cu 3-1 derby-ul istoric cu Brazilia si a devenit prima echipa din America de Sud calificata la Cupa Mondiala din Germania. In prima parte a jocului, "celestii" si-au umilit adversarii, golurile lui Hernan Crespo (’4 si ’41) si Juan Roman Riquelme (’19) facand ca la pauza tabela sa arate 3-0. Abia in minutul 71, Roberto Carlos a reusit sa inscrie singurul punct al campioanei mondiale. "Am obtinut un triumf meritat. A fost un meci foarte bun, mai ales in prima repriza", a spus Jose Pekerman, selectionerul Argentinei. Dupa meciurile de miercuri se cunosc numele a 6 echipe care vor fi prezente la Cupa Mondiala. Tarii gazda, Germania, si primei calificate din America de Sud, Argentina, li se adauga reprezentantele Asiei: Japonia, Iran, Coreea de Sud si Arabia Saudita.

Gusin ’82
  • Clasament: 1. Ucraina 23p (9j); 2. Turcia 16p (9j); 3. Grecia 15p (9j); 4. Danemarca 12p (8j), 5. Albania 9p (9j); 6. Georgia 5p (7j); 7. Kazahstan 0p (7j).

Nemeth ’5, Mintal ’15, Kisel ’54, Reiter ’60
  • Clasament: 1. Portugalia 20p (8j); 2. Slovacia 17p (8j); 3. Rusia 14p (7j); 4. Letonia 13p (8j); 5. Estonia 11p (9j); 6. Liechtenstein 4p (8j); 7. Luxemburg 0p (8j).

GRUPA 4
  • I-le Feroe - Irlanda 0-2
    Harte ’51 - penalty, Kilbane ’58
  • Clasament: 1. Irlanda 13p (7j); 2. Elvetia 12p (6j); 3. Israel 11p (7j); 4. Franta 10p (6j); 5. Cipru 1p (6j); 6. I-le Feroe 1p (6j).

GRUPA 5
  • Belarus - Scotia 0-0
  • Clasament: 1. Italia 13p (6j); 2. Norvegia 9p (6j); 3. Slovenia 9p (6j); 4. Belarus 7p (6j); 5. Scotia 6p (6j), 6. Moldova 2p (6j).

GRUPA 7
  • Spania - Bosnia-Hertegovina 1-1
    Marchena ’90+5 / Misimovic ’38
  • Clasament: 1. Spania 13p (7j); 2. Serbia-Muntenegru 12p (6j); 3. Lituania 9p (6j); 4. Belgia 8p (6j); 5. Bosnia-Hertegovina 7p (6j); 6. San Marino 0p (7j).

GRUPA 8
  • Islanda - Malta 4-1
    Sigurdsson ’27, Gudjohnsen ’34, Gudmundsson ’75, Gunnarson ’86 / Busuttil ’59
  • Clasament: 1. Croatia 16p (6j); 2. Suedia 15p (6j); 3. Ungaria 10p (6j); 4. Bulgaria 8p (6j); 5. Islanda 4p (7j); 6. Malta 1p (7j).