Jurnalul.ro Sport Poli Iași a surclasat Steaua București în derby-ul Ligii a 2-a

Poli Iași a surclasat Steaua București în derby-ul Ligii a 2-a

de Redacția Jurnalul    |    10 Mai 2023   •   22:36
Sursa foto: Ohmega1982/Getty Images/iStockphoto

Derby-ul ligii secunde, dintre primele două clasate, Politehnica Iași și Steaua București s-a încheiat miercuri cu victoria categorică, scor 5-1 (2-0), a modovenilor, care și-au asigurat deja înaintea acestui meci promovarea în Liga 1.

Lideră autoritară în clasament, Poli Iași a rezolvat meciul încă din prima repriză, când Hlistei și Harrison au asigurat un avantaj confortabil, cu golurile marcate în minutele 27 și 39.

După pauză, oaspeții au redus diferența prin reușita din minutul 61 al lui Pacionel, urmată în următoarele 8 minute de alte două goluri marcate de același Harrison (64) și de Musi (69).

Tot Musi a fost cel care a închis tabel la 5-1, în minutul 72.

Poli Iași rămâne lideră în clasamentul play -ff-ului Ligii a doua, cu 56 de puncte, în timp ce Steaua București, care nu are drept de promovare, e pe locul 2, cu 49 de puncte.