Jurnalul.ro Sport POLO - Victorie in ultima secundă

POLO - Victorie in ultima secundă

de Vlad Ionescu    |    10 Aug 2007   •   00:00

In ultimul meci din Grupa A a Super Finalei Ligii Mondiale, care are loc la Berlin, echipa Romăniei a invins la limită, scor 11-10, reprezentativa SUA.

In ultimul meci din Grupa A a Super Finalei Ligii Mondiale, care are loc la Berlin, echipa Romăniei a invins la limită, scor 11-10, reprezentativa SUA. In minutul 4 al ultimei reprize, elevii lui Vlad Hagiu conduceau cu 10-7, insă americanii au revenit senzaţional, reuşind să egaleze. Pe ultimul atac, Andrei Iosep şi-a asumat responsabilitatea şutului, aducănd victoria tricolorilor in ultima secundă de joc! Pentru Romănia au inscris Iosep (3 goluri), Radu (3), Baidoc (2), Buşilă, Andrei şi Ghiban. Aceasta a fost a doua victorie a jucătorilor noştri la acest turneu. Anterior ei au invins China cu 8-7 şi au cedat clar in faţa Serbiei, scor 9-17. In urma acestui rezultat, Romănia a ocupat locul al doilea in grupă şi joacă astăzi in sferturile de finală cu echipa clasată pe locul al treilea in Grupa B, care se va alege dintre Germania şi Australia.