Jurnalul.ro Sport Primera Division / Cosmin Contra, triumfător în faţa Real Madrid

Primera Division / Cosmin Contra, triumfător în faţa Real Madrid

de Ovidiu Ciutescu    |    30 Noi 2008   •   00:00

Echipa fundaşului român Cosmin Contra, Getafe, a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-1, formaţia Real Madrid, campioana en titre a Spaniei, într-o partidă din cadrul etapei a 13-a din Primera Division.

Contra a fost titular în acest joc, fiind înlocuit în minutul 58 cu Cortes. Golurile au fost marcate de Albin (min.3 şi 47) şi Uche (min.82) pentru învingători, respectiv, Saviola (min.55). Într-o altă partidă, FC Barcelona, lidera din Primera Divison, s-a impus cu 3-0 pe terenul lui FC Sevilla, graţie reuşitei camerunezului Samuel Eto'o (min.20) şi 'dublei' din repriza secundă a argentinianului Lionel Messi (min.78 şi 90+2). În urma acestui succes, FC Barcelona a acumulat 32 de puncte şi s-a distanţat de marea sa rivală Real Madrid, care se menţine pe poziţia secundă, cu 26 pct, locul al treilea, cu 25 pct, fiind ocupat de Villarreal, care va juca duminică, în deplasare, cu Recreativo Huelva.