Jurnalul.ro Sport Primul pas greşit

Primul pas greşit

de Vlad Ionescu    |    11 Dec 2009   •   00:00
Sursa foto: CRISTIAN NISTOR/Agerpres

România a suferit ieri primul eşec la CM din China, 24-25 (12-14) cu Norvegia, şi a încheiat grupa C pe locul 2. Pentru a fi sigure de calificarea în semifinale, tricolorele trebuie să câştige toate jocurile din grupa principală.

Meciul a fost pierdut în prima repriză, când nordicele au ştiut să speculeze greşelile din jocul nostru. Conduse la pauză, româncele au recuperat apoi spectaculos, reuşind chiar să treacă în avantaj, însă eforturile portarului Paula Ungureanu şi ale Cristinei Neagu (foto), autoare a nouă goluri, au fost insuficiente. Alături de Norvegia şi de Ungaria, România s-a calificat în grupa principală II, unde va juca împotriva ocupantelor locurilor 1-3 în grupa D. Cum rezultatele din meciurile directe contează, se va porni de la următorul clasament: 1 Spania 4p, 2. Norvegia 4p, 3. Coreea de Sud 2p, 4. România 2p, 5. Ungaria 0p, 6. China 0p. Tricolorele joacă mâine cu China, duminică întâlnesc Spania, iar marţi vor înfrunta Coreea de Sud.