Jurnalul.ro Sport Real Madrid, in cadere libera

Real Madrid, in cadere libera

13 Apr 2004   •   00:00

Dupa ce au fost eliminati din Liga Campionilor, „Galacticii" au pierdut si prima pozitie in campionat.

Real Madrid trebuia sa se revanseze in fata propriilor suporteri dupa eliminarea din Liga Campionilor insa desi a avut la dispozitie toate vedetele, echipa antrenata de Carlos Queiroz a suferit o infrangere umilitoare pe Santigo Bernabeu. Defensiva madrilenilor a cedat inca din primul minut al partidei cu Osasuna, cand Valdo a deschis scorul (0-1). Si ca ghinionul sa fie complet, Ronaldo a parasit echipa in minutul 26 al confruntarii, el fiind schimbat dupa ce a suferit o noua accidentare. A urmat golul superb a lui Pablo Garcia din minutul 43 (0-2), acesta reluand imparabil de la 16 metri un balon respins de Casillas. Moha a inchis tabela la 0-3, in minutul 61, ceea ce i-a facut pe suporterii madrileni sa fluture batistele si sa ceara demisia lui Queiroz. Aceasta infrangere a Realului a dus la revenirea Valenciei pe primul loc in clasament, „liliecii" castigand cu 1-0, in deplasare, la Zaragoza.

Remiza in duelul romanilor

Etapa a 32-a din Primera Division a programat si meciul dintre echipa lui Claudiu Raducanu, Espanyol, si cea a lui Catalin Munteanu, Albacete. Duelul dintre cei doi fosti stelisti, disputat la Barcelona, s-a incheiat nedecis, 1-1. La oaspeti, Catalin Munteanu a fost titular si a evoluat pe intreaga durata a meciului, in timp ce Claudiu Raducanu a intrat pe teren in minutul 56, in locul lui Jordi Cruyff. Cei doi romani au avut evolutii modeste.