Jurnalul.ro Sport Remiză fără gol între România U-23 şi Italia U-23

Remiză fără gol între România U-23 şi Italia U-23

10 Mar 2010   •   00:00

Reprezentativa U-23 a României a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul cu o selecţionată similară a Italiei, din cadrul grupei A a International Trophy Challenge, disputat, miercuri, pe stadionul Giuleşti, în faţa a aproximativ 150 de spectatori.

Selecţionerul Răzvan Lucescu a folosit în această întâlnire formula: Tătăruşanu - Homei (46 Străuţ), Sârghi, D. Grigore, Sepsi (86 Răduţ) - Chiacu (46 Antal), Onicaş (77 Olariu), A. Ionescu, Pârvulescu - Al. Ioniţă, Alexe (65 Liţu).

Prima ocazie a tricolorilor i-a aparţinut lui Ioniţă, care a şutat puternic de la 20 de metri, puţin peste transversală, în minutul 18. Până la pauză, Pârvulescu şi Alexe au ratat şi ei deschiderea scorului, deşi au scăpat singuri cu portarul advers. Faza meciului l-a avut în prim-plan pe Andrei Ionescu, în minutul 56, când a reuşit o preluare de efect şi a şutat în bară de la 20 de metri. Pe final, Liţu a luftat incredibil, la 7 metri de poarta italienilor, nemarcat.