Jurnalul.ro Sport Reviriment oltenesc

Reviriment oltenesc

de Dragos Stoica    |    Mario Morcov    |    10 Mar 2008   •   00:00

Condusă încă din minutul 21 cu 2-0, Universitatea n-a abandonat şi a scos un egal la Urziceni, la capătul unui meci în care oltenii au fost mai periculoşi decât elevii lui Dan Petrescu.

UNIREA – “U” CRAIOVA 2-2 - Gazdele se îndepărtează de UEFA

Ajunsă nesperat în mijlocul luptei pentru un loc de Cupa UEFA, Unirea şi-a pus singură piedică.

DOMINARE. Fără golgeterul Florin Costea, menajat pentru partida cu Rapid, Craiova a intrat pe teren decisă să-şi ţină adversarii departe de poarta lui Bornescu. Socoteala lui Napoli a ţinut fix un sfert de oră, până când Mara a reluat cu capul dintre amnezicii Mitchell şi Stoica. Cinci minute mai târziu, Mitchell prinde şi gustul subtilităţilor, trimiţând pe spate cu capul o minge cu adresă greşită la Onofraş, iar atacantul gazdelor, fără să mulţumească, înscrie sec pentru 2-0. Din acest moment însă jocul a curs doar către poarta lui Stelea. Baird a redus din handicap printr-un gol de generic, iar leonezul Wobay şi-a încununat evoluţia excelentă printr-un şut printre picioarele lui Stelea. Universitatea ar fi putut chiar da lovitura de graţie, dar Luţu şi Stoica n-au nimerit de puţin poarta formaţiei din Urziceni. “Sunt mulţumit de prestaţia jucătorilor mei, mai ales de modul cum au reuşit să revină. Puteam chiar să învingem. Mă bucură şi faptul că am înscris de două ori în poarta unei echipe care nu mai primise gol de cinci etape”, a spus la final tehnicianul oltenilor, Nicolo Napoli. La rândul său, Dan Petrescu a avut puterea să felicite Craiova: “Când conduci cu 2-0 şi nu reuşeşti să învingi nu mai e nimic de spus. Craiova a jucat bine şi a practicat un fotbal curat. De obicei, când noi reuşim să marcăm, nu mai primim gol, dar azi lucrurile au stat altfel”.

FC Unirea – “U” Craiova 2-2

Mara (’16), Onofraş (’21) / Baird (’38), Wobay (’53)

18. Pandurii 20-32 15p

Etapa a 23-a. Vineri (14 martie): Gloria Bistriţa – Dinamo (15:00, Kanal D), Farul – Poli Iaşi (19:00, Telesport); Sâmbătă (15 martie): Gloria Buzău – Pandurii (15:30, Telesport), Poli Timişoara – UTA (18:30, Naţional TV), Ceahlăul – CFR Cluj (20:45, Antena 1); Duminică, 16 martie: Oţelul – FC Vaslui (15:00, TVR 1), “U” Craiova – Rapid (15:30, Naţional TV), “U” Cluj – Dacia Mioveni (15:30, Telesport), Steaua – FC Unirea (20:30, Kanal D).