Jurnalul.ro Sport Romancele sunt noile vedete ale Europei

Romancele sunt noile vedete ale Europei

03 Mai 2004   •   00:00

Catalina Ponor, Monica Rosu si Alexandra Eremia au fost vedetele ultimei zile a Campionatelor Europene de gimnastica, ele reusind sa castige inca 4 medalii in finalele pe aparate, dintre care 3 de aur.

MADALINA CORBEANU

In finalul Campionatelor Europene de la Amsterdam, Romania a mai cucerit 4 medalii in finalele pe aparate. Monica Rosu a fost reprezentanta noastra in prima proba, sariturile, unde s-a impus cu o medie de 9,499. Locul doi, la egalitate, a fost ocupat de rusoaicele Ana Pavlova si Elena Zamolodcikova, cu 9,381. In aceeasi proba, Dana Sofronie s-a clasat pe locul 5 (9,193). La paralele, campioana la individual compus nu a reusit decat un loc 6 (9,475). Medalia de aur la acest aparat a revenit rusoaicei Svetlana Horkina, urmata de reprezentanta Marii Britanii, Elizabeth Tweddle, si ucraineanca Irina Krasnynska.

DUBLA. Catalina Ponor a fost eroina ultimelor doua finale. La barna, gimnasta a obtinut o nota mare, 9,725, cu care s-a instalat confortabil pe prima pozitie a clasamentului. Medalia de argint a revenit altei sportive din Romania, Alexandra Eremia, care a fost notata cu 9,575. Locul trei a fost ocupat de Svetlana Horkina (9,325). Tot Catalina Ponor a facut sa rasune imnul Romaniei dupa finala de la sol, pe care a castigat-o cu 9,637, gimnasta noastra fiind urmata de Elena Gomez, din Spania (9,575), si de italianca Maria Teresa Gargano (9,350).

Noua echipa continentala de aur

Echipa de gimnastica a Romaniei formata din Catalina Ponor, Dana Sofronie, Silvia Stroescu, Monica Rosu si Alexandra Eremia a castigat titlul european dupa o pauza de sase ani. Daniela Sofronie a devenit vicecampioana europeana, dupa ce a condus pana inaintea ultimului aparat, solul, cand a fost depasita de ucraineanca Alina Kozici. Performanta gimnastei noastre, in varsta de 16 ani, este remarcabila, avand in vedere ca ea se afla la prima participare intr-o competitie de asemenea anvergura. Dupa intrecerea pe echipe, constanteanca a adunat al doilea punctaj calificant, avand 17 sutimi in urma cunoscutei rusoaice Svetlana Horkina. Dana Sofronie a obtinut note mari la toate aparatele: 9,300 la sarituri, 9,425 la paralele, 9,212 la barna si 9,287 la sol.