Jurnalul.ro Sport Sorana Cîrstea a învins în optimile de finală de la Strasbourg și merge direct în semifinale

27 Mai 2021   •   15:01

Sorana Cîrstea (61 WTA) s-a impus categoric, în sferturile de finală ale turneului de tenis WTA 250 de la Strasbourg, în fața sportivei chineze Shuai Zhang (45 WTA), cu 6-2, 6-1, și s-a calificat direct în semifinala competiției, profitând de retragerea Biancăi Andreescu.

Meciul a durat o oră și 2 minute, Sorana Cîrstea neavând nici o problemă în a-și adjudeca cele două seturi, în care sportiva din China a izbutit să câștige doar 3 game-uri.

Cîrstea urma să evolueze în sferturi împotriva canadiencei Bianca Andreescu, dar aceasta s-a retras din turneu, din motive medicale, după ce câştigase meciul din optimi.

În consecință, Cîrstea va avea un tur liber și va evolua direct în semifinale, unde va întâlni câștigătoarea meciului dintre Yuliya Putintseva și Magda Linette.

Pentru prezența în semifinale, Sorana Cîrstea va primi 8.145 de euro şi 110 puncte WTA.