Jurnalul.ro Sport Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 2 la Roland Garros

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 2 la Roland Garros

31 Mai 2021   •   19:00

Tenismena română Sorana Cîrstea (54 WTA) s-a calificat luni în turul doi al turneului de Grand Slam de la Roland Garros, învingând în primul act pe britanica Johanna Konta (20 WTA) cu 7-6 (5), 6-2.

Cîrstea s-a impus într-o oră și 32 de minute, după un start de meci mai slab, în care a pierdut două game-uri pe propriul serviciu. Românca a revenit, a egalat și a dus primul set la tiebreak, în care s-a impus cu 7-5, adjudecându-și a patra minge de set.

În actul secund, Cîrstea a fost imbatabilă la serviciu și a câștigat cu un categoric 6-2.

Pentru calificarea în turul 2, Sorana Cîrstea va primi 84.000 euro și 45 de puncte.

În turul următor, Sorana Cîrstea va întâlni pe câștigătoarea partidei dintre Alison Van Uytvanck (67 WTA, Belgia) și Martina Trevisan (97 WTA, Italia).