Jurnalul.ro Sport Spania - Romani urcati in Primera

Spania - Romani urcati in Primera

21 Iun 2004   •   00:00

Formatiile spaniole din Segunda Division Getafe si Numancia, unde evolueaza romanii Gica Craioveanu, respectiv Laurentiu Rosu, au promovat in prima liga in urma victoriilor inregistrate in etapa a 42-a, ultima a campionatului.

Getafe a castigat in deplasare, la Tenerife, scor 5-3, si a ocupat locul 2, cu 76 de puncte. Pentru micuta grupare madrilena, promovarea reprezinta o premiera. Craioveanu a inceput ca titular si a fost schimbat in minutul 70. La randul ei, Numancia, cu Rosu titular, s-a impus pe teren propriu cu scorul de 2-0 in fata celor de la Recreativo Huelva si a ocupat locul 3, acumuland tot 76 de puncte, ca si Getafe. Laurentiu Rosu a marcat, din penalty, in minutul 57 si a fost inlocuit in minutul 88. Numancia revine in primul esalon dupa cinci ani de absenta. Echipa lui Bogdan Stelea, Salamanca, a ocupat doar locul 11, cu 51 de puncte, dupa ce a invins in deplasare, scor 2-1, pe Elche, in timp ce Almeria, cu Costel Galca printre titulari, a ocupat pozitia a 13-a, cu 50 de puncte, contabilizand inca un esec in ultima etapa, 1-2 la Cadiz. (Vicentiu Neagoe)