Jurnalul.ro Sport Sporturi Ajutor de la Spania: România e în semifinalele CE de handbal!

Ajutor de la Spania: România e în semifinalele CE de handbal!

14 Dec 2010   •   09:39
Sursa foto: /ehf-euro.com

Naţionala feminină de handbal a României s-a calificat în semifinalele Campionatului European de handbal după victoria cu 23-21 din meciul cu Muntenegru, profitând şi de pasul greşit făcut de Rusia, care a pierdut în faţa Spaniei, 22-30.

Indiferent de rezultatele din ultima etapă, în care vor întâlni Rusia, elevele lui Radu Voina vor ocupa locul secund în Grupa Principală 1, mergând în semifinale alături de liderul Danemarca. România îşi egalează astfel cea mai bună performanţă obţinută vreodată la CE, locul 4 la ediţia din 2000, găzduită chiar de ţara noastră.

Prima repriză a meciului cu Muntenegru a fost foarte echilibrată, cele două apărări făcându-şi foarte bine datoria. Româncele au avut un avantaj maxim de două goluri, 6-4 în minutul 15, muntenegrenele au preluat apoi iniţiativa şi au condus la trei goluri, 10-7 în minutul 24, dar elevele lui Radu Voina au revenit şi la pauză conduceau la limită, 13-12.

Apărările au făcut legea şi în startul părţii secunde, cu doar 7 goluri marcate în primele 15 minute. Din fericire, 6 dintre acestea au fost marcate de jucătoarele noastre, care s-au distanţat la 19-13. Asta şi datorită portăriţei Talida Tolnai, care a apărat în această perioadă două lovituri de la 7 metri. Muntenegru a revenit treptat până la două goluri, 22-20 în minutul 57, dar diferenţa s-a păstrat până la final.

Marcatoarele echipei noastre au fost: Neagu 11 goluri, Geiger 4, Manea 3, Elisei 2, Han, Nechita şi Stanca. Portăriţa Talida Tolnai a avut un procentaj de intervenţii reuşite de 50 la sută.

Danemarca - Rusia 26-20

Clasament: 1. Danemarca 8p (+24), 2. România 6p (+12), 3. Muntenegru 4p (+1), 4. Spania 2p (-1), 5. Rusia 2p (-10), 6. Croaţia 2p (-26)