Jurnalul.ro Sport Sporturi Alexandra Dulgheru, calificată în sferturile de finală ale turneului WTA de la Florianopolis

26 Feb 2014   •   22:11
Sursa foto: Alexandra Dulgheru, calificată în sferturile de finală ale turneului WTA de la Florianopolis

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Florianopolis (Brazilia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, miercuri, după ce a trecut de Teliana Pereira, reprezentantă a gazdelor, în două seturi, cu 7-5, 6-2.

Dulgheru (24 ani, 141 WTA) a obţinut victoria în faţa unei adversare mai bine clasate (25 ani, 103 WTA) într-o oră şi 42 de minute. Alexandra, fostă număr 26 mondial în 4 noiembrie 2011, a venit din calificări şi şi-a asigurat un cec de 6.175 dolari şi 78 de puncte prin acest succes.

În sferturi, Dulgheru o va înfrunta pe a treia favorită, Klara Zakopalova (Cehia), care a dispus în optimi cu 6-3, 6-3 de franţuzoaica Alize Lim.

Dulgheru şi Zakopalova (32 ani, 32 WTA) s-au mai confruntat de două ori, fiecare obţinând o victorie: Alexandra a învins în optimi la Bruxelles, în 2011, cu 6-3, 6-2, iar Klara a câştigat cu 7-6 (4), 6-2, tot în 2011, în primul tur la Doha.

Tot miercuri, în optimi, Monica Niculescu (N. 5), deţinătoarea titlului la Florianopolis, o înfruntă pe Danka Kovinic (Muntenegru), jucătoare venită din calificări. Alexandra Cadanţu (N. 6) s-a calificat marţi în sferturi, unde o va întâlni pe kazaha Iaroslava Şvedova.