Jurnalul.ro Sport Sporturi Amelia Racea, medalie de aur la Cupa Mondială de la Glasgow!

Amelia Racea, medalie de aur la Cupa Mondială de la Glasgow!

17 Apr 2011   •   13:40
Sursa foto: /Reuters

Componenta lotului olimpic de gimnastică al României, Amelia Racea, a câştigat medalia de aur la individual compus la etapa de Cupă Mondială, de la Glasgow, în timp ce Raluca Haidu a urcat pe treapta a treia a podiumului.

Abia revenită de la Campionatul European, unde a cucerit o medalie de bronz la individual compus, Amelia şi-a îmbunătăţit palmaresul sâmbătă, la etapa de Cupă Mondială, de la Glasgow. Racea a încheiat pe locul I, cu un total de 54.566 puncte, înaintea sportivei Jessica Lopez (Venezuela, 53.931), dar şi a Ralucăi Haidu (52.432 puncte).

"Sunt foarte mulţumită de performanţa mea şi sper că voi continua cu succes în acest an, în care au loc şi Campionatele Mondiale" a declarat la final, Amelia Racea.

Cele două gimnaste tricolore au primit următoarele note:
Amelia Racea: sărituri - 14.200, paralele - 13.700, bârnă - 13.766, sol - 12.900.
Raluca Haidu: sărituri - 14.200, paralele - 12.766, bârnă - 12.633, sol - 12.833.

La masculin, podiumul a fost ocupat, în ordine, de Daniel Purvis (88.598), Philipp Boy (88.498) şi Rafael Martinez (88.065).