Jurnalul.ro Sport Sporturi Andreea Prisăcariu a câștigat turneul ITF de la Antalya

Andreea Prisăcariu a câștigat turneul ITF de la Antalya

22 Feb 2021   •   09:17

Jucătoarea Andreea Prisăcariu a câştigat turneul ITF de la Antalya, după ce a învins-o în finală pe italianca Aurora Zantedeschi, cu 6-3, 7-5.

Andreea Prisăcariu are 21 ani, 658 WTA, și a obţinut trei victorii pe tabloul preliminar, 7-6 (2), 6-2 cu belgianca Vicky van de Peer, 6-0, 6-0 cu franţuzoaica Leire De Ezcurra şi 6-3, 6-1 cu australianca Tina Nadine Smith.

În primul tur, românca a trecut de Daria Lopateţka (Ucraina), cu 6-3, 6-4, în optimi a învins-o pe Yuliana Lizarazo (Columbia), cu 6-1, 6-3, în sferturi s-a impus în faţa letonei Daniela Vismane cu 6-2, 6-3, iar în semifinale a câştigat cu 6-2, 6-2 în faţa bulgăroaicei Ghergana Topalova.

Este al treilea turneu ITF câștigat de Prisăcariu în cariera sa, după ce anterior a obținut două titluri ITF, în 2019, la Tabarka (Tunisia).

Competița a fost dotată cu premii totale de 15.000 de dolari.