Jurnalul.ro Sport Sporturi Bianca Andreescu a abandonat cu Pliskova

Bianca Andreescu a abandonat cu Pliskova

30 Oct 2019   •   15:40
Sursa foto: captura video

Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu (4 WTA, 19 ani) a abandonat după ce a pierdut primul set al confruntării cu Karolina Pliskova (2 WTA, 27 de ani), scor 3-6, din Grupa Violet de la Turneul Campioanelor.

Andreescu (19 ani), numărul patru mondial, care a avut probleme medicale şi în primul său meci, pierdut în faţa Simonei Halep, a primit îngrijiri şi miercuri la genunchiul stâng, renunţând să mai joace după 51 de minute.

Pliskova (27 ani), numărul doi mondial, fusese învinsă de Andreescu în sferturi la Toronto anul acesta, cu 6-0, 2-6, 6-4.

Andreescu nu mai are nicio şansă de calificare în semifinale, chiar dacă ar putea juca vineri, în ultimul meci, contra ucrainencei Elina Svitolina.

Svitolina, deţinătoarea trofeului, s-a calificat, miercuri, în semifinale, după 7-5, 6-3 cu Simona Halep.

A doua jucătoare calificată din Grupa Violet se va decide vineri, în urma meciului dintre Halep şi Pliskova. Halep conduce cu 7-3 în meciurile directe, fiecare jucătoare câştigând un meci anul acesta, Simona în Cehia, în Fed Cup, iar Karolina în semifinale la Miami. AGERPRES