Jurnalul.ro Sport Sporturi Birmingham 2022. Victorie rapidă pentru Simona Halep

Birmingham 2022. Victorie rapidă pentru Simona Halep

13 Iun 2022   •   18:01

Simona Halep (30 de ani, 20 WTA) a învins-o rapid pe Lesia Tsurenko (33 de ani, 116 WTA) cu scorul 6-1 6-4 și s-a calificat în turul secund al turneului de la Birmingham

Halep a avut nevoie de doar o oră şi 20 de minute pentru a-şi adjudeca victoria, ea reuşind 4 aşi şi comiţând două duble greşeli, adversara sa având doar un as şi făcând o singură dublă greşeală.

În runda următoare, Halep o va înfrunta pe britanica Harriet Dart (106 WTA), beneficiara unui wild card, care a eliminat-o pe columbianca Maria Camila Osorio (61 WTA), cu 6-2, 6-0. Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, în 2020, la Australian Open, când s-a impus sportiva română, cu 6-2, 6-4.

Simona Halep nu a mai evoluat într-un turneu disputat pe iarbă de la victoria din 2019 de la Wimbledon. Simona Halep a mai jucat o singură dată la Brimingham în 2015, când a ajuns până în sferturi de finală, fiind depășită atunci de Kristina Mladenovic.