Jurnalul.ro Sport Sporturi CE de handbal: România merge în grupele principale după 40-28 cu Serbia

CE de handbal: România merge în grupele principale după 40-28 cu Serbia

11 Dec 2010   •   09:12
Sursa foto: /AFP

Echipa naţională feminină de handbal s-a calificat în grupele principale ale Campionatului European din Danemarca şi Norvegia după ce a trecut în această seară, scor 40-28 (20-14) de reprezentativa Serbiei, în ultimul meci din Grupa A.

Fără căpitanul Cristina Vărzaru, accidentată încă din minutul 2, tricolorele au început ezitant şi au fost conduse în startul meciului cu 3 goluri, 1-4. Au revenit însă în joc şi au preluat iniţiativa în minutul 13, 6-5, şi s-au distanţat treptat până la pauză la 20-14. Cu portăriţa Talida Tolnai în mare formă, România şi-a mărit avantajul până la final la 12 goluri, 40-28.

Marcatorele echipei noastre au fost: Neagu 7 goluri, Stanca 5, Elisei 5, Geiger 5, Manea 4, Paraschiv 3, Chintoan 3, Gatzel 3, Fiera 2, Brădeanu, Şoit şi Tivadar.

România va porni în Grupa principală 1 cu 2 puncte, după victoria în faţa Spaniei. Adversarele echipei noastre din faza următoare vor fi Muntenegru, Rusia şi Croaţia.