Jurnalul.ro Sport Sporturi CSM Bucureşti s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

CSM Bucureşti s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

21 Feb 2016   •   17:52
Sursa foto: imagean/Getty Images/iStockphoto

CSM Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, duminică, după ce a învins în deplasare formaţia daneză FC Midtjylland, cu scorul de 28-23 (12-12), în penultima etapă din Grupa a doua principală.

CSMB a reuşit să câştige un meci foarte important şi să îşi asigure prezenţa în sferturile competiţiei, unde va juca probabil împotriva formaţiei ruse Rostov pe Don. CSMB este a doua reprezentantă a României din sferturile EHF Champions League după ce vineri HCM Baia Mare s-a calificat în urma victoriei cu Thuringer HC, cu 38-27.

Campioana României a dominat meciul de la Ikast, după ce a făcut un pas greşit săptămâna aceasta, acasă, cu Vardar Skopje.

Midtjylland a condus cu 2-0 (min. 2), iar CSMB a condus prima oară în min. 8, cu 4-3. Echipa antrenată de danezul Kim Rasmussen s-a desprins apoi la două goluri, 6-4 (11), 8-6 (18), dar danezele au întors scorul, 10-9 (25), pentru ca la pauză să se consemneze egalitatea, 12-12.

CSM a avut un debut excelent de repriză secundă, cu cinci goluri consecutive, astfel că scorul a devenit 17-12 (40). Diferenţa de pe tabelă a crescut la şase goluri, 22-16 (51), Midtjylland s-a apropiat la trei goluri, 20-23 (56), dar campioana României nu a avut emoţii, învingând cu 28-23.

Pentru CSM au marcat Isabelle Gullden 8 goluri, Ana Paula Rodrigues Belo 6, Carmen Martin 5, Bianca Bazaliu 5, Fernanda Franca Da Silva 2, Aurelia Brădeanu 1, Maria Fisker 1.

Golurile echipei Midtjylland au fost înscrise de Stine Jorgensen 7, Johanna Ahlm 3, Trine Ostergaard Jensen 3, Sabina Rosengren Jacobsen 2, Susan Torp Thorsgaard 2, Fie Woller 2, Pauline Boegelund 1, Veronica Kristiansen 1, Sabine Pedersen 1, Mie Augustesen 1.

Au arbitrat polonezele Joanna Brehmer şi Agnieszka Skowronek, iar delegat EHF a fost norvegianul Bjorn Hogsnes.

În clasament, pe primul loc se află Buducnost Podgorica, cu 13 puncte, urmată de Gyori Audi ETO KC, 13 p, Vardar Skopje, 10 p, CSM Bucureşti, 9 p, FC Midtjylland, 5 p, IK Savehof, 2 p. Duminică va avea loc şi meciul Vardar - Buducnost.

În ultima etapă, CSM Bucureşti va juca acasă cu Gyori Audi ETO KC, pe 28 februarie.