Jurnalul.ro Sport Sporturi CSM București se califică fără emoții în sfertul de finală al Ligii Campionilor

CSM București se califică fără emoții în sfertul de finală al Ligii Campionilor

de Redacția Jurnalul    |    24 Mar 2024   •   20:10
Sursa foto: FB CSM București

După o victorie clară în deplasare, în tur, CSM București a câștigat duminică și returul cu Krim Ljubljana, din optimile Champions League. Elevele lui Adrian Vasile s-au impus fără să forțeze, cu 30-24 (14-13), același scor ca și în tur. În sferturile de finală, CSM București întâlnește pe Metz.

CSM București a ajuns până în sferturile de finală ale Ligii Campionilor EHF în precedentele opt sezoane și se pregătește acum de o dublă confruntare în sferturi cu câștigătoarea grupei B, din faza grupelor principale, Metz Handball.

Neagu, cu 7, și Gutierrez cu 6, au fost cele mai bune marcatoare de la CSM București, care a condus în permanență, având tot timpul jocul sub control.

Cu un scor general de 60-48, tigroaicele obțin calificarea și vor juca meciul tur cu Metz pe teren propriu, pe 27 aprilie, și returul în Franța, pe 4 mai.