Jurnalul.ro Sport Sporturi CSM București înfrângere surmontabilă în prima manșă a sferturilor Ligii Campionilor

de Redacția Jurnalul    |    30 Apr 2023   •   19:40

CSM București a fost învinsă duminică, în deplasare, în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la hanbal feminin, de danezele de la Team Esbjerg. Neagu și compania au suferit o înfrângere la 4 goluri, scor 32-28 (17-13).

Avantajul a fost stabilit încă la capătul primei reprize, elevele lui Adrian Vasile intrând la vestiare cu 4 goluri mai puțin pe tabelă, după ce chiar au condus câteva minute în startul confruntării.

În actul secund danezele s-au desprins la 6-7 goluri (26-19), însă „tigroaicele au revenit chiar la -3, înainte de ultimul gol al gazdelor, marcat în secundele de final.

Golghetera lui CSM a fost norvegiana Arntzen, cu 10 goluri, urmată de Cristina Neagu, cu 7. De la Esbjerg, Mork a marcat 8 goluri, urmată de Ingstad cu 6.

Returul se joacă peste o săptămână la București, cele 4 goluri diferență fiind surmontabile pentru CSM București, care ar putea obține a doua calificare în Final 4-ul de la Budapesta.