Jurnalul.ro Sport Sporturi Cupa Davis: Adrian Ungur aduce Romaniei al doilea punct in meciul cu Maroc

Cupa Davis: Adrian Ungur aduce Romaniei al doilea punct in meciul cu Maroc

07 Apr 2018   •   15:28

Echipa masculină de tenis a României conduce formaţia Marocului cu scorul de 2-0, după ce Adrian Ungur l-a învins pe Lamine Ouahab cu 6-0, 7-6 (3), în turul al doilea al Grupei a II-a, zona Europa-Africa a Cupei Davis, sâmbătă, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

Ungur (33 ani, 535 ATP), care nu a mai disputat un meci oficial din septembrie, s-a impus după o oră şi 17 minute în faţa lui Ouahab (33 ani, 571 ATP). Tenismanul piteştean a dominat categoric primul set, încheiat la zero după doar 23 de minute.

Actul secund a fost foarte echilibrat, Ouahab conducând cu 2-0, 3-1 şi 4-2. Ungur a reuşit să revină şi a restabilit egalitatea, 4-4, iar apoi a trecut în avantaj, 5-4 şi 6-5. Ouahab a trimis meciul în tiebreak, începând foarte bine cu 2-0. Ungur a recuperat şi a preluat controlul jocului, după patru puncte consecutive. Marocanul s-a apropiat la 4-3, dar Ungur a reuşit ultimele trei puncte ale meciului şi a adus României a doua victorie.

Ouahab avea 2-1 în meciurile directe cu Ungur, pe care l-a învins în 2012, în optimi la Rabat (challenger), cu 6-1, 6-4, şi în 2015, în sferturi la Casablanca (challenger), scor 6-2, 6-2. Ungur câştigase prima confruntare, în 2010 la un turneu challenger la Roma, cu 7-6 (7), 6-4, în primul tur.

În prima partidă de sâmbătă, Marius Copil (27 ani, 82 ATP) l-a învins categoric pe Amine Ahouda (20 ani, 718 ATP), după doar 39 de minute, cu 6-0, 6-1. AGERPRES