Jurnalul.ro Sport Sporturi Daniel Dumitru, medaliat cu aur la Europenele de cadeţi de la Râmnicu Vâlcea

Daniel Dumitru, medaliat cu aur la Europenele de cadeţi de la Râmnicu Vâlcea

25 Iul 2017   •   23:05
Sursa foto: Siri Stafford/Getty Images

Pugilistul român Daniel Dumitru (cat. 76 kg) a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de box pentru cadeţi găzduite de Sala Sporturilor Traian din Râmnicu Vâlcea, marţi, după ce l-a învins la puncte în finală (4-1) pe rusul Valeri Tadtaev.

Medaliile de bronz la această categorie au fost adjudecate de croatul Borna Loncaric şi de turcul Muhammet Tayyar Turkoglu.

Ionuţ Albert Potoceanu a obţinut medalia de argint la cat. 105 kg, fiind învins la puncte în finală (5-0) de ucraineanul Dmitro Beniuh, Medaliile de bronz au revenit rusului Aleksandr Fomicev şi ungurului Zsolt Dudas.

România a aliniat 19 boxeri la startul competiţiei şi a încheiat cu un bilanţ de şapte medalii, una de aur, una de argint şi cinci de bronz. Medaliile de bronz au fost obţinute de Eusebiu Iulian Tîrzoman (cat. 43 kg), Marco Antonio Manea (44,5 kg), Andrei Musteţ (cat. 56 kg), Ştefan Panaitescu (cat. 80 kg) şi Dragoş Constantin Guzgă (cat. 90 kg).