Jurnalul.ro Sport Sporturi David Popovici spulberă recordul mondial și câștigă medalia de aur la 100 m liber

13 Aug 2022   •   19:28

Înotătorul David Popovici, în vârstă de 17 ani, a obținut prima medalie de aur la 100 metri liber la Campionatul European de la Roma. El a câștigat cursa cu timpul de 46.86 și este noul record mondial

David a înotat pe culoarul cu numărul 4, cel al favoritului, în finala probei de 100 de metri liber de la Europenele organizate la Foro Italico, din Roma. A întors al doilea, dar a avut o parte secundă absolut formidabilă.A încheiat cursa în 46,86 secunde și a bătut recordul mondial deținut de brazilianul César Augusto Cielo Filho, încă din 2009.

În acest moment, David Popovici este cel mai rapid înotător al tuturor timpurilor, indiferent de stil.

În finală, el s-a calificat într-un mod spectaculos. Timpul său din semifinale, 46,98 secunde, reprezintă un nou record european de seniori, un nou record mondial și european de juniori și un nou record al competiției.