Jurnalul.ro Sport Sporturi David Popovici, medalie de bronz la 100 metri liber: Uneori câștigi, alteori înveți!

de Redacția Jurnalul    |    10 Dec 2023   •   21:03
Sursa foto: Facebook FRNPM

Înotătorul David Popovici s-a clasat al treilea în finala probei de 100 de metri liber, de duminică, de la Campionatele Europene de Înot în bazin scurt (25 m) de la Otopeni.

Popovici a reușit să atingă podiumul la 100 m liber după o cursă în care trei lungimi de bazin a fost departe de lupta pentru medalii. Românul a întors al 8-lea, apoi al 7-lea, dar a reușit să recupereze senzațional în ultima lungime de bazin, pe ultimii 10 metri, terminând cu timpul de 46.05.

Aurul a fost câștigat de francezul Grousset, cu 45.46, și argintul a revenit italianului Miressi, 45.51.

”Azi cei doi au fost mai buni decât mine! Uneori câștigi, alteori înveți!” a spus imediat după finală David Popovici. ”A fost un an 2023 în care am învățat multe!”, a completat David Popovici.

Este a doua medalie a României la această ediție a Europenelor, după bronzul lui Andrei Ungur de la 100m spate.

Tot astăzi, Robert-Andrei Badea, la doar 16 ani și la prima sa finală la un campionat european de seniori, a terminat pe locul 5 finala de 400m mixt, cu timpul de 4:07.57 (nou record național la 16, 17, 18 și 19+ ani).