Jurnalul.ro Sport Sporturi David Popovici & Co, locul 7 în finala probei de ștafetă 4x50 m liber masculin, la europene

de Redacția Jurnalul    |    06 Dec 2023   •   10:45

Cu David Popovici în echipă, România s-a clasat, marți seara, pe locul 7 în finala probei de ștafetă 4x50 m liber masculin, în prima zi a Campionatului European de înot în bazin scurt pentru seniori, găzduită de Complexul Sportiv de Natație Otopeni.

David Popovici, Alexandru Stoica, Mihai Gergely și Patrick Dinu au încheiat cursa cu timpul de 1:25.93 min., nou record național la 19 ani+.

Tot marți seara au înotat, în semifinalele probei de 50 m spate masculin, sportivii Andrei Anghel și Denis Popescu. Andrei Anghel a încheiat cele două lungimi de bazin cu timpul de 23.49 s și va fi a doua rezervă în finala de mâine. Iar Denis Popescu, cu 23.61 s, s-a oprit în semifinale.

De asemenea, în cursul zilei de marți, sportivii români au înregistrat următoarele rezultate:

800 m liber feminin – Diana Stiger – 8:35.70 min. – s-a calificat în finală;

Ștafetă 4x50 m liber feminin – România (Aissia Prisecariu, Maysa Rațiu, Ioana Știrbu, Anastasia Bako) - 1:41.90 min. (record național 19 ani+) – a fost prima rezervă pentru finală, locul 9;

100 m fluture masculin – Vlad Mihalache - 52.53 s – prima rezervă în semifinale, locul 9;