Jurnalul.ro Sport Sporturi David Popovici s-a calificat în finala mondială a probei de 100 metri liber

David Popovici s-a calificat în finala mondială a probei de 100 metri liber

de Vali Deaconescu    |    26 Iul 2023   •   14:44

David Popovici s-a calificat în finala mondială a probei de 100 metri liber cu al 5-lea timp.

David Popovici a terminat pe locul 2 semifinala sa, cu timpul 47.66. Ungurul Nandor Nemeth a câștigat cursa, cu timpul 47.62.

Sportivul român de 18 ani se va lupta pentru medalie cu Nandor Nemeth, Jordan Crooks, Maxime Grousset, Jack Alexy, Matt Richards, Kyle Chalmers şi Pan Zhanle. Cel mai bun timp în semifinale, 47.47, l-a obţinut Matt Richards, campionul de la 200 de metri liber, urmat de Kyle Chalmers, 47.52.