Jurnalul.ro Sport Sporturi David Popovici și-a spulberat adversarii și a câștigat o nouă medalie de aur. Este campion european la 50 m liber.

08 Iul 2022   •   17:41

David Popovici, noul fenomen al sportului românesc, a cucerit o nouă medalie de aur în final de 50 m liber de la Campionatele Europene de înot de juniori de la Otopeni.

David Popovici a concurat pe culoarul 4, cel al favoritului, și a încheiat cursa primul, în 22,16 secunde! Este un nou record național de juniori.

Podiumul probei de 50 m liber a fost completat de Jere Hribar din Croaţia, cu 22 sec 55/100, şi de Martin Kartavi din Israel, cu 22 sec 57/100.

6 medalii are România la Europenele de Juniori de la Otopeni: patru de aur (David Popovici - 200m liber, 4x100m liber masculin, 50m liber, Vlad Stancu - 1500 m liber) și două de argint (obținut de ștafeta combinată la 4x100m liber și Bianca Costea - 50 m liber)