Jurnalul.ro Sport Sporturi Dinamo București obține prima victorie după revenirea în Superligă

Dinamo București obține prima victorie după revenirea în Superligă

de Redacția Jurnalul    |    14 Aug 2023   •   23:07
Sursa foto: Dinamo București

Dinamo București a învins luni seara pe FC Botoșani, cu 1-0, datorită unui autogol marcat în minutele suplimentare de joc. „Cânii roșii” obțin astfel prima victorie în Liga 1, după revenirea pe prima scenă a fotbalului românesc.

Denis Politic a fost omul meciului, acesta nimerind bara la jumătatea reprizei secunde, cu un șut spectaculos, înainte de a produce faza din care mingea centrată de el a ricoșat în plasă din portarul Ducan.

Gazdele au dominat jocul disputat pe stadionul Arcul de Triumf, bifând cele mai importante faze de poartă ale primei reprize, printre ele și un șut bun al aceluiași Denis Politic.

În primul minut suplimentar de joc, Politic a șutat puternic din afara careului, însă pe direcție portarului Ducan.

Peste 4 minute, după o incursiune în careu pe partea stângă, Politic a centrat la semiînălțime în careul mic, de unde Ducan a deviat cu ghinion în proprie poartă.

După 3 înfrângeri și o remiză, Dinamo obține prima dată 3 puncte și părăsește ultimul loc al clasamentului, ocupat acum de FC Botoșani, cu doar 2 puncte din 5 meciuri.