Jurnalul.ro Sport Sporturi Două românce s-au calificat în optimi la turneul Phillips Island Trophy de la Melbourne

15 Feb 2021   •   09:52

Două jucătoare române de tenis s-au calificat în optimile de finală ale turneului Phillip Island Trophy (WTA 250) de la Melbourne. Acesta este dotat cu premii totale de 235.238 de dolari.

Patricia Ţig (26 ani, 56 WTA) a câștigat în turul secund, în fața britanicei Francesca Jones (20 ani, 245 WTA), cu 6-1, 6-4, după o oră şi 24 de minute. În calificări, Jones a mai învins-o pe Monica Niculescu (33 ani, 146 WTA), în două seturi, cu 6-2, 6-2.
Românca o va întâlni, în optimi, pe elveţianca Jil Teichmann (23 ani, 58 WTA), care a câștigat în fața Mihaelei Buzărnescu, în primul tur, în trei seturi, cu 6-7 (5-7), 6-3, 6-3, iar în turul al doilea a învins-o pe Monica Niculescu, cu 6-2, 6-2, în 68 de minute.

Irina Begu (30 ani, 74 WTA) a jucat în turul secund de rusoaica Ana Blinkova (22 ani, 63 WTA), câștigând cu 6-3, 6-2, după o oră şi 10 minute.
Românca o va întâlni, în optimi, pe chinezoaica Qiang Wang (29 ani, 34 WTA).

Cele două au câștigat, până acum, cecuri de 2.700 dolari şi câte 30 de puncte WTA.