Jurnalul.ro Sport Sporturi Eduard Ionescu a câștigat bronzul la Mondialele de tenis de masă

Eduard Ionescu a câștigat bronzul la Mondialele de tenis de masă

de Redacția Jurnalul    |    03 Dec 2023   •   17:43

Jucătorul român de tenis de masă Eduard Ionescu a obținut, duminică, medalia de bronz în proba de simplu masculin la Campionatul Mondial de Juniori 2023, desfășurat în Slovenia.

În cadrul competiției, Ionescu a înregistrat trei victorii consecutive, ajungând în semifinale unde a întâlnit pe Wen Ruibo din China. În urma unui meci disputat, Ionescu a fost învins cu scorul de 2-4 (11-5, 20-18, 9-11, 8-11, 9-11, 7-11) de către Ruibo, ratând astfel accesul în finală.

Aceasta reprezintă a doua medalie de bronz pentru Ionescu în cadrul competiției, adăugându-se celei obținute în competiția echipelor U19, alături de Darius Movileanu, Andrei Istrate și Dragoș Bujor.