Jurnalul.ro Sport Sporturi Gabriel Bitan a câștigat medalia de bronz la săritura în lungime la Europenele de atletism de la Istanbul

de Redacția Jurnalul    |    05 Mar 2023   •   10:55
Sursa foto: Facebook

Românul Gabriel Bitan a câștigat medalia de bronz la săritura în lungime la Campionatele Europene de atletism în sală de la Istanbul.

El este elevul lui Gabriel Grigore, a sărit 8.00 metri din a 5-a încercare și a urcat pe podium după grecul Tentoglu (8.30 m) și suedezul Montler (8.19 m), a anunțat Comitetul Olimpic și Sportiv Român.

La săritura în înălțime, Daniela Stanciu a terminat pe locul 7.

„Felicitări, Gabriel! E a doua medalie a României la CE Atletism de Sală Istanbul 2023, după argintul Claudiei Bobocea, la 1.500 m”, a transmis COSR.

Duminică va concura în finala de la săritura în lungime feminin și Alina Rotaru.