Jurnalul.ro Sport Sporturi George Jinga a câștigat medalia de argint la Mondialele de schi-alpinism U20 din Spania

de Redacția Jurnalul    |    05 Mar 2023   •   09:20
Sursa foto: Facebook

Românul George Jinga a cucerit, sâmbătă, medalia de argint în proba individuală masculină, la Campionatele Mondiale de schi-alpinism U20 de la Boi Taull, Spania.

„Jinga George este vicecampion mondial la proba regină a Schi Alpinismului, proba de individual! George a reușit să urce pe podium la Campionatul Mondial din Spania, Boi Taull, la categoria U20”, a anunțat Federația Română de Alpinism și Escaladă.

Medalia de aur a fost obținută de austriacul Nils Oberauer, iar bronzul de italianul Davide Sambrizzi.

În urmă cu câteva zile. tot la Campionatele Mondialele din Spania, George Jinga s-a clasat pe locul 5 la categoria U20, în proba de vertical.