Jurnalul.ro Sport Sporturi Turneul de la Seul. Irina Begu, învinsă în optimi

Turneul de la Seul. Irina Begu, învinsă în optimi

22 Sep 2016   •   12:20

Jucătoarea română de tenis Irina Begu, principala favorită şi deţinătoarea titlului, a fost învinsă de Jana Cepelova (Slovacia), cu 6-3, 4-6, 6-3, joi, în optimile de finală ale turneului WTA de la Seul, dotat cu premii totale de 226.750 dolari.

Begu (26 ani, 23 WTA) a făcut numeroase erori în acest meci (8 duble greşeli), pierdut după două ore şi 5 minute.

Primul set a stat sub semnul break-ului, cele două jucătoare având probleme să îşi concretizeze serviciul. Echilibrul s-a rupt la 3-3, Cepelova dominând finalul setului, adjudecat cu 6-3.

Begu a început promiţător setul secund şi a condus cu 2-0, dar au urmat apoi trei ghemuri luate la rând de Cepelova, care a condus şi cu 4-3. Begu a egalat (4-4), a reuşit să câştige contra serviciului, la a cincea sa minge de break (5-4), iar apoi a închis setul cu 6-4.

În decisiv, deşi Cepelova a început cu dreptul (1-0), Begu s-a desprins la 3-1 şi părerea că îşi va apropia victoria, însă nu a mai reuşit să câştige nici măcar un ghem până la final, iar Cepelova a luat setul cu 6-3.

Cepelova (23 ani, 102 WTA) o mai învinsese pe Begu în 2013, în calificări la Cincinnati, cu 6-2, 6-2.

Românca va primi pentru participare 3.310 dolari şi 30 puncte WTA, însă a ratat duelul cu Monica Niculescu din sferturile de finală.

Duelul româno-slovac de la Seul este la egalitate, 1-1, după ce Monica Niculescu (N. 5) a dispus joi de Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia), cu 6-2, 6-2. Niculescu (28 ani, 55 WTA) a câştigat ambele confruntări de până acum cu Cepelova, adversara sa din sferturi, în 2014 în optimi la Madrid cu 6-0, 6-1 şi în 2015 în turul al doilea la Wimbledon, cu 6-3, 6-3.

În sferturi s-a calificat, joi, şi Patricia Maria Ţig (22 ani) , după ce a dispus cu 6-4, 6-4 de belgianca Kirsten Flipkens, a şasea favorită. Următoarea sa adversară va fi Kristina Mladenovic (Franţa/N. 4) sau Sara Sorribes Tormo (Spania).

Tot joi, în sferturile probei de dublu, perechea româno-austriacă Patricia Ţig/Tamira Paszek a fost întrecută cu 6-2, 6-3 de favoritele numărul doi, Kirsten Flipkens (Belgia)/Johanna Larsson (Suedia). Ţig şi Paszek vor fi recompensate pentru participare cu 1.820 dolari şi 60 puncte WTA.

Sursa: AGERPRES