Jurnalul.ro Sport Sporturi Victorie senzațională a Irinei Begu. S-a calificat în optimi la Madrid Open

Victorie senzațională a Irinei Begu. S-a calificat în optimi la Madrid Open

de Redacția Jurnalul    |    29 Apr 2023   •   15:40

Românca Irina Begu s-a calificat în optimile turneului de tenis „WTA 1000” de la Madrid după ce sâmbătă a învins-o pe americanca Shelby Rogers, locul 38 în ierarhia mondială.

Românca, locul 35 în clasamentul mondial al fetelor, s-a impus în două seturi, 7-5, 6-2. Partida a ținut o oră și 53 de minute.

Meciul a fost întrerupt de ploaie în setul al doilea, iar organizatorii au tras acoperișul arenei.

Irina Begu va juca în optimi cu învingătoarea meciului dintre rusoaica Liudmila Samsonova (18 WTA) și letona Jelena Ostapenko (22 WTA).