Jurnalul.ro Sport Sporturi Liga Campionilor: Oltchim pierde, 22-25 cu Itxako, dar păstrează şanse de calificare!

06 Mar 2011   •   15:20
Sursa foto: /GSP.ro

Oltchim Rm. Vâlcea a pierdut cel de-al patrulea meci disputat, duminică seară, pe teren propriu în grupa principală a Ligii Campionilor la handbal feminin, 22-25 (12-11) cu formaţia spaniolă Itxako.

Învinse în tur, la limită (25-26), jucătoarele Anjei Andersen au fost destul de timorate în debut, 1-3 (min. 10), pe fondul unui joc încâlcit, cu multe greşeli în faza ofensivă. La mijlocul primei reprize, Oltchim avea doar două goluri marcate, iar îngrijorarea îşi făcea loc pe banca gazdelor (2-5). În următoarele două minute, Patricia Vizitiu a readus Oltchim în joc (5-6), cu două şuturi năpraznice. Încurajările publicului au contribuit decisiv la descătuşarea handbalistelor de la Oltchim, care şi-au regăsit greu ritmul obişnuit, egalând abia în minutul 26 (8-8). "Surprizele" Anjei Andersen au continuat şi în partida cu Itxako, extremele dreapta Maier şi Nechita evoluând pe partea stângă. Ultima a marcat trei goluri consecutive spre pauză (12-10), obligând Itxako să intre la time-out. După 30 de minute, 12-11, iar Oltchim se pregătea pentru asaltul final şi consolidarea poziţiei în lupta pentru semifinale.

Echilibrul s-a reinstalat în repriza secundă, 14-14 (min. 36), iar Itxako a profitat şi a revenit în avantaj, 15-16 (min. 40). Câteva pase greşite ale campioanelor de la Oltchim au refăcut moralul trupei iberice, care nu a reuşit însă detaşarea pe tabelă, 18-18 (min. 48), după câteva intervenţii salvatoare ale Talidei Tolnai.

Cu 10 minute înaintea finalului, Pidpalova a readus Oltchim în avantaj, 19-18, dar Itxako a replicat rapid, prin Fernandez. Pidpalova a mai înscris o dată, 20-19 (min. 53), dar jocul gazdelor nu a strălucit, fiind pigmentat cu ratări inexplicabile la acest nivel. Până şi Cristina Neagu, aflată pe banca tehnică, deşi este indisponibilă, s-a ridicat în picioare, afectată de cursul jocului. 20-20, când mai erau cinci minute, iar publicul era deja cu tensiunea la maxim.

Carmen Martin a adus liniştea bruscă în sala vâlceană, după un gol marcat pe contraatac, 20-21 (min. 56), Oltchim a ratat următorul atac, iar când Egozcue şi Barbosa au marcat consecutiv, 20-23 (min. 59), zarurile erau deja aruncate. Liniştea a devenit şi mai apăsătoare: Oltchim a cedat complet terenul, meciul şi cele două puncte, fiind învinsă pe teren propriu, de Itxako, exact formaţia considerată outsider în grupa I, înaintea începerii competiţiei.

Oltchim nu a învăţat nimic din meciul tur, când a pierdut la fel, în ultimul minut, iar acum tremură pentru calificarea în semifinale, având doar patru puncte din patru meciuri. După această înfrângere, ca să se califice pentru al treilea an consecutiv în semifinale, echipa pregătită de Anja Andersen este obligată să câştige ultimele două partide pe care le mai are de disputat, cu Buducnost în deplasare (13 martie) şi acasă cu Krim Ljubljana (19 martie).