Jurnalul.ro Sport Sporturi Lupte: Andrei Dukov a câștigat argintul la Mondialele Militare din China. Este a treia medalie pentru România

21 Oct 2019   •   14:56

Andrei Dukov (CSA Steaua) a adus României a treia medalie la Jocurile Mondiale Militare de la Wuhan (China), argint la lupte libere, la categoria 57 de kilograme. Dukov a fost învins în finală de nord-coreeanul Un Gwang Pak, după ce în sferturi l-a învins pe Subiri Mwazembe (Tanzania), iar în semifinale a trecut de americanul Max Nowry.

La ediţia a şaptea a Jocurilor Mondiale Militare, Ana-Maria Popescu a cucerit medalia de argint la spadă, iar Andreea Chiţu a câştigat tot argint la judo (cat. 57 kg).
Armata României participă, în perioada 16-29 octombrie, la Jocurile Mondiale Militare de la Wuhan, în China, cu un lot format din 80 de sportivi şi 28 de antrenori, personal medical şi staff tehnic.