Jurnalul.ro Sport Sporturi Medalie de aur pentru România și pentru Ana Andreea Beatrice, la Campionatul European de lupte!

de Redacția Jurnalul    |    21 Apr 2023   •   09:39
Sursa foto: Facebook Federația Română de Lupte

Ana Andreea Beatrice a cucerit medalia de aur la categoria 55 kg, în seara zilei de joi, 20 aprilie 2023, la Campionatele Europene de lupte de la Zagreb. În finală, ea a câștigat lupta cu unguroaica Erika Bognar!

Românca a adus, cu această ocazie, al doilea titlu continental consecutiv pentru România la lupte feminine. „Felicitări, Andreea! Felicitări antrenorilor Nikolai Stoyanov, Adina Popescu, Marin Filip, antrenorului descoperitor Oancea Marian, staff-ului medical, precum și tuturor celor care au contribuit la pregătirea și parcursul ei!”, se arată pe pagina de Facebook a Federației Române de Lupte.

La categoria 76 kg, Cătălina Axente s-a impus în fața Anastasiiei Osniach și a cucerit bronzul european, după o victorie cu 5-3 în finala mică.