Jurnalul.ro Sport Sporturi Medalie de bronz pentru România la Campionatele Europene de Tir de la Osijek

Medalie de bronz pentru România la Campionatele Europene de Tir de la Osijek

26 Mai 2021   •   11:00

Echipa feminină a României a obținut locul trei și medaliile de bronz la proba de pușcă aer comprimat 10m, la Campionatele Europene de Tir de la Osijek, Croația. Laura Ilie, Roxana Sidi și Eliza Molnar au urcat pe podium după ce au învins în finala mică Norvegia.

Sportivele din România încheiaseră și calificările pe locul trei, la numai 3 zecimi de poziția a doua, Slovenia. Medaliile de aur au revenit reprezentativei Rusiei.

La probele individuale, Laura Ilie s-a clasat pe locul 14 (626,7 p), iar Eliza Molnar pe poziția 64 (618,8p).

În proba individuală de pușcă aer comprimat, la masculin, Alin Moldoveanu s-a clasat pe locul 28 (625,p). Sportivul român, campion olimpic în 2012, a ratat la ultima decadă prezența în finală și implicit calificarea la Jocurile Olimpice.