Jurnalul.ro Sport Sporturi Miami Open 2016. Alexandra Dulgheru a pierdut în primul tur

Miami Open 2016. Alexandra Dulgheru a pierdut în primul tur

23 Mar 2016   •   08:21
Sursa foto: fedcup.ro

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru a fost învinsă de ucraineanca Lesia Ţurenko, în trei seturi, cu 6-7 (5), 6-3, 6-3, marţi, în runda inaugurală a turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari.

Ţurenko (26 ani, 46 WTA), care a comis zece duble greşeli, s-a impus după două ore şi 41 de minute de joc.

Dulgheru (26 ani, 91 WTA) câştigase primele două confruntări cu Ţurenko, în 2013, în primul tur la Ningbo, cu 6-7 (4), 6-2, 6-2, şi anul trecut, la Roma, în optimi, cu 6-2, 4-6, 6-3.

Pe tabloul principal se mai află trei românce, Simona Halep, cap de serie numărul cinci, care o va înfrunta în turul al doilea pe rusoaica Daria Kasatkina, Monica Niculescu, desemnată cap de serie numărul 32, care va juca în turul secund cu învingătoarea dintre chinezoaica Shuai Peng şi belgianca Allison van Uytvanck, şi Irina Begu, care va evolua în primul tur contra unei adversare venite din calificări.

Sorana Cîrstea a fost învinsă de italianca Francesca Schiavone, cu 6-2, 6-4, tot marţi, în ultimul tur al calificărilor.