Jurnalul.ro Sport Sporturi Miami Open 2016. Irina Begu, învinsă în optimi

Miami Open 2016. Irina Begu, învinsă în optimi

29 Mar 2016   •   06:15

Irina-Camelia Begu, locul 35 WTA, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 6-3, 6-1, de americanca Madison Keys, locul 24 WTA şi cap de serie numărul 22, în optimile de finală ale Miami Open.

Partida a durat o oră şi cinci minute.

Begu a avu o evoluţie dezamăgitoare în meciul cu Keys. În primul set, românca nu a trimis nicio minge câştigătoare, ea reuşind trei abia în setul secund. De asemenea, Begu nu a avut nicio minge de break. Ea a condus de trei ori cu 40-0 şi a pierdut ghemul de fiecare dată.

Prezenţa în optimi, cea mai bună performanţă din cariera româncei la Key Biscayne, este recompensată cu 67.590 de dolari şi cu 120 de puncte WTA.

Şi Monica Niculescu a pierdut în optimi, astfel că singura jucătoare română rămasă în competiţie este Simona Halep. Sportiva din Constanţa va evolua, marţi, nu înainte de ora 20.00, cu elveţianca Timea Bacsinszky, favorită 19 şi poziţia 20 în ierarhia mondială, în faza sferturilor de finală.