Jurnalul.ro Sport Sporturi Mihaela Buzărnescu s-a calificat în optimi la Budapesta

Mihaela Buzărnescu s-a calificat în optimi la Budapesta

20 Feb 2018   •   15:02
Sursa foto: Picasa

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului WTA de la Budapesta, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, prin victoria cu 7-6 (5), 6-1 în faţa spaniolei Lara Arruabarrena Vecino.

Buzărnescu (29 ani, 39 WTA), a cincea favorită a turneului, s-a impus după o oră şi 48 de minute, la capătul unui meci destul de disputat, în ciuda unui set secund adjudecat clar.

Românca a deţinut controlul şi în primul set, în care a avut 3-1 şi 4-2, apoi a fost egalată, 4-4, a ratat trei mingi de set la 5-4, după care situaţia s-a răsturnat şi iberica a condus cu 6-5. Buzărnescu a reuşit un break salvator şi a trimis meciul în tiebreak, unde a avut 2-0, 3-1 şi 6-2, pentru a încheia cu 7-5. Mihaela a început cu break actul secund, dar apoi şi-a pierdut serviciul. Apoi, Buzărnescu nu a mai cedat niciun ghem şi a încheiat cu 6-1.

Buzărnescu a avut 5 aşi, dar a comis şi 4 duble greşeli, având nu mai puţin de 18 oportunităţi de break (6 transformate) în timp ce Arruabarrena (25 ani, 82 WTA) a avut 3 aşi şi 3 duble greşeli.

Românca are acum 2-1 în meciurile directe cu jucătoarea iberică, pe care a mai învins-o în 2010, la un turneu ITF la Madrid, cu 6-3, 6-1, în sferturi. Arruabarrena învinsese în 2009, la Koksijde (Belgia, ITF), cu 4-6, 6-2, 6-2, în primul tur.

Buzărnescu şi-a asigurat un cec de 3.400 dolari şi 30 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe belgianca Alison van Uytvanck (23 ani, 80 WTA). Singura confruntare s-a încheiat cu victoria reprezentantei noastre, anul trecut, în finala turneului ITF de la Poitiers (Franţa, 100.000 dolari), cu 6-4, 6-2.

Pe tabloul principal de simplu la Budapesta se mai află Sorana Cîrstea, care o va întâlni marţi pe Viktoria Kuzmova (Slovacia), şi Monica Niculescu (adversară Kirsten Flipkens, miercuri). La dublu, Buzărnescu va juca alături de Irina Maria Bara.